Ubezpieczenie samochodu terenowego do off-roadu – na czym polega?

Gry terenowe
Ubezpieczenie samochodu terenowego do off-roadu – na czym polega?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadasz lub planujesz zakup auta terenowego do off-roadu i zastanawiasz się nad kwestią ubezpieczenia? W poniższym artykule znajdziesz interesujące Cię informacje i odpowiedzi na najważniejsze pytania w tym temacie.

Ubezpieczenie standardowej terenówki

Zacznijmy od tego, jak w ogóle należy rozumieć samochód terenowy. To szeroka kategoria, która w zależności od przyjętych założeń może obejmować zarówno pojazdy przeznaczone do ekstremalnej jazdy po lasach i bagnach, jak i standardowe SUV-y, które na co dzień poruszają się po drogach publicznych i nie mają żadnego związku ze sportami off-roadowymi. Jeżeli posiadasz standardową, fabryczną wersję auta, w którego konstrukcję nie ingerujesz, zapłacisz za nie normalną stawkę OC. Pamiętaj jednak, że duże samochody, a do takich należą terenówki, zaliczają się do najdroższych pojazdów pod względem ceny ubezpieczenia.

Posiłkując się internetową porównywarką OC dostępną pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/, można się przekonać, że generalnie duże samochody terenowe są najdroższe w ubezpieczeniu. Wynika to przede wszystkim z ich parametrów, bo to one w dużej mierze decydują o wysokości składki.

Kluczową kwestią jest pojemność silnika, a ta w przypadku aut terenowych jest z reguły ponadprzeciętna, w związku z czym również OC jest droższe dla właścicieli takich samochodów w porównaniu z modelami miejskimi czy rodzinnymi. Jednocześnie trzeba pamiętać, że cena obowiązkowej polisy zawsze jest obliczana indywidualnie i poza parametrami pojazdu zależy także od informacji dotyczących właściciela i jego historii ubezpieczeniowej.

Polisy dla auta off-roadowego

Powyższe akapity dotyczą modeli z fabrycznymi parametrami, jednak większość aut wykorzystywanych do off-roadu podlega różnego rodzaju przeróbkom, które mają je dostosować do jazdy w ekstremalnych warunkach. Zastosowanie w samochodzie dodatkowych zabezpieczeń karoserii, podwyższenie mocy jednostki napędowej, montaż klatek bezpieczeństwa, wyciągarki czy niestandardowego oświetlenia może sprawić, że towarzystwo potraktuje terenówkę jako pojazd niestandardowy. Co w tej sytuacji?

Auta przystosowane do off-roadu, których konstrukcja została poważnie zmieniona pod kątem jazdy w trudnych warunkach i które poruszają się też po drogach publicznych, również podlegają obowiązkowi ubezpieczeniowemu. Jednak nawet jeśli towarzystwo uzna dany model za pojazd o specjalnym przeznaczeniu, nie ma prawa odmówienia sprzedaży OC. Może natomiast narzucić bardzo wysoką składkę, dlatego tym bardziej należy poszukiwać jak najtańszych ofert – jeśli posiadasz samochód marki Audi, więcej informacji na temat jego ubezpieczenia poznasz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/marki/audi/.

Inaczej sytuacja wygląda z autocasco, ponieważ towarzystwo może odmówić jego sprzedaży, jeśli dotyczy auta o specjalnym przeznaczeniu. Nie każda firma ubezpieczeniowa oferuje AC dla takich pojazdów, dlatego trzeba poszukać takiej, która zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.

Jeżeli to Ci się uda, dokładnie przejrzyj warunki polisy. Pamiętaj, że w odróżnieniu od obowiązkowego OC autocasco powinno się dobierać nie tylko pod kątem ceny, ale przede wszystkim z uwzględnieniem zakresu gwarantowanej ochrony. Poszukuj więc takiego AC, które jest dostosowane do ryzyk związanych z off-roadową jazdą. Zwróć uwagę na takie kwestie jak holowanie, naprawa na miejscu czy dowiezienie paliwa i upewnij się, że ubezpieczenie obowiązuje również podczas jazdy w terenie, a nie tylko po drogach publicznych.

Zdj. główne: Jeff James/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o swoją odzież myśliwską
Jak dbać o swoją odzież myśliwską
Odzież myśliwska jest zazwyczaj droga i stanowi inwestycję, dlatego ważne jest, aby dbać o nią w odpowiedni sposób. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak prawidłowo przechowywać, prać i pielęgnować swoją odzież myśliwską, aby zachować jej właściwości użytkowe i wydłużyć jej żywotność.
<strong>Rola sportu w zdrowym stylu życia: Dlaczego warto uprawiać sport regularnie</strong>
Rola sportu w zdrowym stylu życia: Dlaczego warto uprawiać sport regularnie
Sport jest nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia, który przynosi liczne korzyści zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, kondycję i samopoczucie. Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego warto uprawiać sport regularnie i jakie korzyści płyną z tej aktywności.
Beach rugby w Polsce – moc emocji i towarzyska rywalizacja amatorów
Beach rugby w Polsce – moc emocji i towarzyska rywalizacja amatorów
Tradycyjne rugby z pewnością nie zalicza się do najpopularniejszych sportów w Polsce, natomiast jego plażową odmianę należałoby określić mianem dyscypliny niemalże wyłącznie dla koneserów.
Ostatnie wpisy