Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Piłka nożna to dyscyplina, w której rozmiar piłki ma bardzo duże znaczenie. Futbol na całym świecie używa do gry precyzyjnie wykonanych futbolówek o określonym rozmiarze. Nie ma w tym ani grama przypadku. Jakie są więc współczesne piłki nożne? Jakie są podstawowe rozmiary piłek? Oto, co warto wiedzieć.
Rozmiar piłki jest zależny od kilku elementów. Kluczowy jest wiek zawodnika, bo dzieci będą używać piłek, których rozmiar, waga czy obwód są mniejsze niż u dorosłych. Dodatkowo ważne jest to, o jaki… futbol chodzi. Rozmiar piłki nożnej inaczej definiuje piłka halowa (futsal), a inaczej ta tradycyjna, na trawie. Numeracja piłek jest podobna w różnych dyscyplinach i jest wykorzystywana również np. w męskich ligach koszykarskich. Ale piłka do kosza to nie piłka do nogi. Jaki rozmiar piłki wybrać?
Podstawowy rozmiar piłki nożnej to rozmiar 5. Jej obwód wynosi 68-70 cm, a korzystają z niej dzieci od 12. roku życia wzwyż. Futbolówki o takim właśnie rozmiarze są najpopularniejsze i gra się nimi w piłce seniorskiej. To samo tyczy się kobiet grających w profesjonalną piłkę nożną. W przypadku niższych kategorii wiekowych dzieci korzystają z piłek w rozmiarze 3 lub 4. Natomiast rozmiar piłki 1, choć najmniejszy, może być wykorzystywany do doskonalenia umiejętności technicznych w różnych kategoriach. Futbolówki są małe, a więc to najlepsze piłki do ćwiczenia kontroli.
Nieco inaczej jest w przypadku futsalu na hali. Piłka nożna halowa korzysta najczęściej z piłki w rozmiarze 4, ale co ważne – jej napompowanie musi być nieco mniejsze niż w przypadku piłki „czwórki” wykorzystywanej na tradycyjnej murawie.
W gronie firm produkujących piłki nożne nie brak uznanych na rynku marek sprzętu sportowego. Największą popularnością cieszą się rzecz jasna Nike, Adidas czy Puma, ale nie tylko one potrafią produkować znakomite futbolówki. W dzisiejszych czasach żadna piłka nie jest tworzona ze skóry naturalnej, jak to miało miejsce w dawnych latach. Popularne są różnego rodzaju gumy czy materiały syntetyczne, zapewniające wytrzymałość, lekkość, ale również odporność piłki na warunki pogodowe, głównie deszcz.
Jakie firmy produkują piłki?
Najczęstszy rozmiar piłki używany na co dzień to oczywiście rozmiar 5. We wszelakich rozgrywkach taka piłka jest już wykorzystywana przez dzieci i młodzież od 12. roku życia. Potem – co zrozumiałe – korzystają już z niej dorośli, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Zresztą często zdarza się również, że trenerzy przymykają oko na oficjalne zalecenia i tę „podstawową” wersję używają przy zajęciach młodszych chłopców. Nie patrzą wówczas, jaka jest waga, obwód czy w ogóle model danej futbolówki.
Inaczej rzecz jasna mają się rzeczy w kontekście sportów halowych. Fakt obecności parkietu, innego sposobu grania oraz innego otoczenia wymusza również zmiany w rozmiarze używanej piłki. Ta najczęściej jest w rozmiarze 4. Można oczywiście wziąć na halę piłkę taką samą, jak ta używana na trawie naturalnej lub sztucznej, jednakże nie będzie się nią dobrze grało. Będzie zbyt mocno się odbijać i wyraźnie komplikować podstawowe reguły gry.
Piłka, jaka jest wykorzystywana do gry na dużych turniejach, zawsze musi być z najwyższej półki. Każde mistrzostwa mają specjalną, dedykowaną sobie futbolówkę. Kilka miesięcy przed ich rozpoczęciem wybrane grono zawodników ma okazję przetestować konkretną piłkę. Mogą sprawdzić, jaka jest jej waga, jak uderza się nią do bramki, przeprowadzić krótki trening. Taka piłka nie różni się z technicznego punktu widzenia niczym od piłki, jaka jest wykorzystywana do gry w rozgrywkach ligowych. To także rozmiar 5. Poza tym wielokrotnie zdarza się tak, że piłka turniejowa jest potem wykorzystywana przed poszczególne federacje krajowe w organizowanych przez nie meczach ligowych.
Od jakiegoś czasu piłki na mistrzostwa świata są przygotowywane przez firmę Adidas. Na mundialu w Katarze piłkarze grali piłką Al Rihla, a wcześniej w Rosji – Telstar. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych piłek z mistrzostw świata jest bez wątpienia Tango, którą grali zawodnicy na czempionacie w Hiszpanii w 1982. Znany jest także sznyt piłki Teamgeist z Niemiec z 2006 roku. Najwięcej natomiast mówiło się o futbolówce, jaką Adidas przygotował na mistrzostwa świata rozgrywane w 2010 roku w Republice Południowej Afryki. Popularną Jabulani piłkarze określali jako… dziwną. Po kopnięciu wpadała bowiem w specyficzną trajektorię, która potrafiła zmieniać się kilkukrotnie w trakcie lotu. To sprawiało wiele problemów przede wszystkim bramkarzom, dlatego w RPA nie brakowało spektakularnych kiksów golkiperskich.
Fot.: Wesley Tingey/unsplash.com