Na piachu, na hali, w błocie – poznaj najpopularniejsze odmiany piłki nożnej!

Gry zespołowe
Na piachu, na hali, w błocie – poznaj najpopularniejsze odmiany piłki nożnej!
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Piłka nożna to dyscyplina sportowa uprawiana przez astronomiczną liczbę osób. Nie sposób zliczyć również kibiców, których posiada futbol na całym świecie. Największe wrażenie może zrobić jednak to, ile istnieje odmian tego sportu – przedstawiamy tutaj najpopularniejsze wariacje dotyczące kopania!

Beach soccer – piłka nożna plażowa

Oglądając w akcji najlepszych zawodników beach soccera, można odnieść wrażenie, że tak naprawdę futbolówki nie byliby w stanie odebrać im nawet najbardziej doświadczeni obrońcy z Europy. Na drużynę składa się w tej odmianie zaledwie pięciu zawodników, z których jeden to bramkarz. Co ciekawe, piłka nożna plażowa rozgrywana jest na Plażowych igrzyskach azjatyckich, ale wciąż nie doczekała się miana dyscypliny olimpijskiej. Ciekawe, czy za jakiś czas się to zmieni.

Futsal – piłka nożna na hali

Futsal to prawdopodobnie najpopularniejsza odmiana piłki nożnej po klasycznym futbolu na  trawie. Jedna drużyna składa się z pięciu graczy, podobnie jak w wariancie plażowym. Warto zaznaczyć, że szkoleniowcom w „halówce” przysługuje nieograniczona liczba zmian, a co więcej – zawodnik, który został zmieniony, może powrócić na boisko. Futsal stał się niezwykle popularny w dużej mierze ze względu na fenomenalną technikę oraz widowiskowe zagrania swoich piłkarzy. Wystarczy przytoczyć przykład Brazylijczyka Falcao, który piłką przy nodze potrafił wyczyniać prawdziwe cuda!

Swamp football – piłka nożna w błocie

Najlepszy dowód na to, że piłkę można kopać w każdych warunkach, stanowi cieszący się coraz większą popularnością swamp football, czyli piłka nożna w… błocie. Ta nietypowa odmiana futbolu powstała stosunkowo niedawno, bo w 1998 roku i wywodzi się z Finlandii. Na premierowe mistrzostwa świata w tej dyscyplinie trzeba było poczekać natomiast aż do 2003 roku, a na mistrzostwa Polski – kolejnych 7 lat. Drużyna w swamp footballu liczy pięciu zawodników.

Teqball – połączenie piłki nożnej i tenisa stołowego

Teqball być może nie zalicza się do ścisłej czołówki najpopularniejszych dyscyplin w Polsce, ale nie zmiania to faktu, że jest to jedna z najciekawszych odmian piłki nożnej. Grono fanów tego wariantu na całym świecie nieustannie się zwiększa. Zasady są niemal identyczne jak w przypadku ping-ponga z tym, że gracze zamiast rakietek używają swoich nóg. Stojący po dwóch stronach stołu zawodnicy mają za zadanie trafić piłką w pole przeciwnika, odbijając ją nie więcej niż trzykrotnie. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie to, że za każdym razem trzeba użyć innej części ciała!

Futnet – inaczej siatkonoga

Popularny futnet, czyli po polsku po prostu siatkonoga, to odmiana futbolu, w którą chętnie grają rekreacyjnie nie tylko amatorzy, ale również profesjonalni piłkarze. Wariację wymyślili w latach 20-tych zawodnicy czeskiej Slavii Praga. Siatka zawieszona jest na wysokości 1,1 metra, a każda drużyna liczy dwie lub trzy osoby. Set rozgrywa się do momentu, gdy jeden z zespołów zdobędzie 11 punktów – niczym w tenisie stołowym. Futnet jest na pozór niewinną grą, która w rzeczywistości wymaga niebagatelnych umiejętności technicznych.

Zdj. główne: Paz Arando/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać SUP dla początkujących?
Jak wybrać SUP dla początkujących?
Oto kilka porad, które mogą Ci pomóc.
Kolarstwo amatorskie – rowerowe inwestycje rozkwitają na wiosnę
Kolarstwo amatorskie – rowerowe inwestycje rozkwitają na wiosnę
Dni robią się coraz cieplejsze, a to oznacza, że już wkrótce polskie ścieżki rowerowe, jak co roku o tej porze roku, zostaną opanowane przez miłośników rekreacyjnego kolarstwa.
Rafting jesienią – gdzie jechać, na co zwrócić uwagę?
Rafting jesienią – gdzie jechać, na co zwrócić uwagę?
Miłośnicy sportów ekstremalnych najczęściej decydują się na rafting w okresie letnim, co nie oznacza, że nie można uprawiać go również wiosną, a nawet… jesienią.
Ostatnie wpisy