Rafting jesienią – gdzie jechać, na co zwrócić uwagę?

Rafting
Rafting jesienią – gdzie jechać, na co zwrócić uwagę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Miłośnicy sportów ekstremalnych najczęściej decydują się na rafting w okresie letnim, co nie oznacza, że nie można uprawiać go również wiosną, a nawet… jesienią. W jaki sposób przygotować się do tego typu rozrywki w ostatnim kwartale? 

Rafting – czym jest i na czym polega?

Mianem raftingu (w pełnej formie ang. white water rafting) określa się intensywny spływ mający miejsce na wodach śródlądowych, a więc przede wszystkim rzekach, wykonywany na kajakach, łodziach czy tratwach. Podczas podróży w dół rzeki uczestnicy zabawy muszą mierzyć się z rozmaitymi wyzwaniami, które przygotowała dla nich matka natura, takimi jak walka z prądem i ukształtowaniem terenu, czy omijanie przeszkód. Warto zaznaczyć, że w zupełnie inny sposób uprawia się rafting na tratwie, a inaczej w łodzi – wrażenia mogą więc być uzależnione od wyboru środku transportu. Rafting to aktywność, która nieustannie zyskuje nowych zwolenników, których przekonuje perspektywa przeżycia niezapomnianej przygody na wzburzonych wodach.

Rafting – kiedy go uprawiać?

Najwięcej chętnych na rafting z reguły odnotowuje się w okresie letnim i taka statystyka nie ma prawa dziwić. To właśnie latem rzeki są najcieplejsze i najspokojniejsze, wobec czego swoich sił na spływie mogą wówczas z powodzeniem spróbować osoby nie posiadające większego doświadczenia w tym zakresie. Zagorzali miłośnicy tej formy aktywności zgodnie stwierdzą jednak, że esencję raftingu stanowi zażarta walka o przetrwanie i próba pokonania nieprzewidywalnego żywiołu, jakim niewątpliwie jest woda. Dla entuzjastów ekstremalnych wrażeń lepszym wyborem może okazać się uprawianie raftingu na wiosnę, a nawet jesienią – podróż po niespokojnych rzekach z pewnością przemówi do każdego, kto lubi raz na jakiś czas podnieść poziom adrenaliny i zaznać odrobiny pozytywnego stresu.

Rafting jesienią – jak się do niego przygotować?

Jeśli poważnie myślimy o przystąpieniu do raftingu w okresie jesiennym, to powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiedni ubiór. Strój powinien spełniać konkretne wymogi – być wystarczająco ciepły, aby zminimalizować ryzyko przemarznięcia, a także wystarczająco komfortowy, aby nie krępował zanadto naszych ruchów. Warunki pogodowe jesienią potrafią być wyjątkowo kapryśne, a zatem najlepiej przygotować się na każdą potencjalną sytuację. Kurtka przeciwdeszczowa i wodoodporne spodnie to obowiązkowe akcesoria w kontekście uprawiania raftingu.

Rafting to dyscyplina, która wymaga nienagannej kondycji, techniki oraz siły. Osoba bez właściwego przygotowania fizycznego w konfrontacji z potężnym żywiołem może najzwyczajniej w świecie nie dać sobie rady. Poziom przygotowania sprzętowego jest natomiast zależny od poziomu trudności wybranej rzeki. Konieczne elementy jeśli chodzi o wyposażenie stanowią kask i kamizelka asekuracyjna. W przypadku bardziej wymagających rzek trzeba być już zaś ubranym w suchy skafander lub piankę.

Rafting jesienią – gdzie jechać?

Dla miłośników naprawdę ekstremalnego raftingu mamy niestety złą wiadomość – na terenie Polski nie uświadczymy zbyt wielu rzek o wysokim poziomie trudności. Do najtrudniejszych spływów w naszym kraju zaliczają się m.in. spływ Kamienną w okolicy Szklarskiej Poręby, spływ Białką w Tatrzańskim Parku Narodowym czy spływ Izerą w Górach Izerskich. Szersze pole do popisu zdecydowanie mają osoby zainteresowane spokojnym, rodzinnym raftingiem – świetnym wyborem będą dla nich spływy Dunajcem, Nysą Kłodzką czy Przełomem Bardzkim.

Zdj. główne: Loren Dosti/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na piachu, na hali, w błocie – poznaj najpopularniejsze odmiany piłki nożnej!
Na piachu, na hali, w błocie – poznaj najpopularniejsze odmiany piłki nożnej!
Piłka nożna to dyscyplina sportowa uprawiana przez astronomiczną liczbę osób. Nie sposób zliczyć również kibiców, których posiada futbol na całym świecie.
Walka o narty w dobie obostrzeń. Amatorzy białego szaleństwa nie składają broni!
Walka o narty w dobie obostrzeń. Amatorzy białego szaleństwa nie składają broni!
Zawieszenie działalności stoków narciarskich zostało przedłużone przynajmniej do połowy lutego, ale miłośnicy śnieżnego szaleństwa wcale nie zamierzają dać za wygraną.
Zwycięzca mimo wszystko: jak pokonać trudności na szlaku górskim
Zwycięzca mimo wszystko: jak pokonać trudności na szlaku górskim
Odkryj jak radzić sobie z wyzwaniami podczas wędrówki po górach. Poznaj sprawdzone techniki, które pomogą Ci pokonać trudności na szlaku.
Ostatnie wpisy