Dni robią się coraz cieplejsze, a to oznacza, że już wkrótce polskie ścieżki rowerowe, jak co roku o tej porze roku, zostaną opanowane przez miłośników rekreacyjnego kolarstwa. Nie może dziwić więc fakt, że już teraz powstaje nowa infrastruktura dedykowana tej popularnej dyscyplinie, a samorządy do spółki z blogerami zachęcają do jeżdżenia na jednośladach wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu.
W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, w stolicy Dolnego Śląska zostaną niedługo wybudowane trzy zupełnie nowe odcinki dróg pieszo-rowerowych. Pierwszy z nich, którego realizację zaplanowano jeszcze na bieżący rok, będzie prowadził wzdłuż rzeki Dobra, a jego długość wyniesie 725 metrów. Drugi to ciągnąca się w sumie aż na 1238 metrów trasa na Maślicach, natomiast trzeci, 500-metrowy odcinek, powstanie wzdłuż rzeki Oława. Władze miasta podkreślają, że takie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze nie tylko dla samych rowerzystów, ale również kierowców.
🌳🌳 Właśnie ogłoszono przetarg na projekt trasy pieszo-rowerowej wzdłuż nabrzeży Oławy 👏 Projekt został zgłoszony w ramach #WBO2020 i będzie dopełnieniem ubiegłorocznych działań na Krzywej Grobli 🎈
Opublikowany przez Wrocławski Budżet Obywatelski Wtorek, 23 lutego 2021
Aż milion złotych zostanie poświęcony na dalszą przebudowę drogi wojewódzkiej relacji Bojanów-Kopki w miejscowościach Sójkowa, Jata oraz Jeżowe, gdzie niebawem pojawi się nowa ścieżka pieszo-rowerowa o szerokości 2,5 metra. Wszystko wskazuje więc na to, że uda się rozwiązać nieustający od kilku lat problem ze zbyt dużym natężeniem ruchu w odniesieniu do liczby pieszych i rowerzystów na tym odcinku. Na 2021 rok zaplanowano rozbudowę istniejącego już odcinka o kolejne kilkaset metrów.
Na rowerowe inwestycje mogą liczyć również mieszkańcy dużych aglomeracji, takich jak Warszawa i Poznań, czy mniejszych miejscowości pokroju Czeladzi. Ponadto w naszym kraju powstaje coraz więcej wypożyczalni rowerów miejskich, w związku z czym miłośnicy rekreacyjnego kolarstwa mają ułatwiony dostęp do swojej ulubionej aktywności.
Olbrzymia popularność kolarstwa niezawodowego wiąże się oczywiście z coraz większą obecnością tejże dyscypliny w mediach czy literaturze. Ostatnio ukazał się przewodnik rowerowy „Małopolska na Rowery”, napisany przez znanych blogerów i pasjonatów wypraw turystycznych, wśród których znaleźli m.in. Anita i Paweł Skowera (101countriesbefore50.com), Szymon Nitka (ZnajKraj), Wojciech Goj (Szlak wokół Tatr), czy Ewa Świderska (Ewcyna). Przypomnijmy, że Małopolska nie od dziś przoduje pod względem tras rowerowych – tylko w ostatnich latach wybudowano tam aż 600 km przystosowanych odcinków!
„W Małopolsce nie tylko budujemy trasy rowerowe, ale intensyfikujemy działania w różnych obszarach, by stać się rowerowym liderem i w ten sposób ożywić lokalną gospodarkę” – podkreśla Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Małopolski.