Kajakarstwo górskie – od czego zacząć uprawianie tego ekstremalnego sportu?

Masz chrapkę na spływ kajakiem po górskiej, rwącej rzece, ale nie wiesz, od czego zacząć przygotowania? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać planując whitewater!

Dlaczego warto dać się porwać w nurt szalonej przygody?

Jedno trzeba zaznaczyć na samym wstępie – przygoda związana z kajakarstwem górskim nie jest dla każdego. Jeżeli z natury jesteś osobą bardzo strachliwą, na każdym kroku węszysz niebezpieczeństwo, to lepiej poszukaj innej formy rozrywki. Spływ po górskiej rzece to bez wątpienia ekstremalna dawka wrażeń! Niesamowite widoki łączą się z wyzwaniem rzuconym umiejętnościom opanowania kajaka i sprawdzianem wytrzymałości organizmu.

W głowach wielu osób może w tym miejscu pojawić się pytanie o to, czy warto ryzykować? Oczywiście, że warto! W żadnym innym sporcie nie znajdziesz tylu wrażeń. Adrenalina podczas spływu skacze bardzo wysoko! Masz do wyboru jedną z dwóch form uprawiania tego sportu. Wersja wyczynowa zakłada podnoszenie poprzeczki coraz wyżej i wyżej. Jeżeli jednak nutka rywalizacji jest Ci obca, to z pewnością całym sercem pokochasz kajakarstwo górskie w wersji turystycznej.

Od czego zacząć naukę panowania nad kajakiem?

Swoje pierwsze kroki w kajakarstwie górskim możesz zacząć niezależnie od tego, czy wcześniej zdobyłeś już jakieś doświadczenia kajakowe na spokojniejszych rzekach, czy też nie. Oczywiście osoby, które trzymały już wiosło w dłoni, będą miały ułatwiony start. Można rzucić się na głęboką wodę, wypożyczyć kajak z całym niezbędnym osprzętem i wybrać się na trasę górskiego spływu. Jednak jest to najkrótsza droga do tragedii. Pamiętaj – górska rzeka jest bardzo niebezpieczna. Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe.

W trosce o własne bezpieczeństwo zacznij naukę od absolutnych podstaw, najlepiej na jednym z kursów, które są organizowane specjalnie z myślą o osobach początkujących. Trenując pod okiem doświadczonych instruktorów, masz szansę w krótszym czasie zdobyć umiejętności pozwalające na doskonałą zabawę na wymagających górskich trasach. Jednak pamiętaj o tym, by nawet wówczas, gdy poczujesz się pewnie w kajaku, nie wybierać się na samotne wyprawy. O wywrotkę bardzo łatwo, nigdy nie wiesz, kiedy będzie Ci potrzebna pomoc drugiej osoby.

Czy warto inwestować we własny sprzęt?

Kajakarstwo górskie, podobnie jak inne sporty o nieco ekstremalnym charakterze, to duże wyzwanie dla domowego budżetu. Sam kajak (w zależności od modelu) to wydatek od około 2 tysięcy złotych do nawet 6 tysięcy złotych, a trzeba pomyśleć jeszcze o wiośle, kasku czy odzieży. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy warto inwestować we własny sprzęt do kajakarstwa górskiego. Sporo w tej sprawie zależy od tego, jak dużo miejsca w Twoim sercu zajmie ten sport. Jeżeli ma to być rozrywka i sposób na odreagowanie stresu, po który będziesz sięgać sporadycznie, to bardziej opłacalne może okazać się wypożyczenie kajaka.

Jest jeszcze jedno, pośrednie rozwiązanie pomiędzy zakupem nowego (przeważnie drogiego) sprzętu do kajakarstwa górskiego, a jego wypożyczeniem. Jeżeli lubisz mieć sprzęt na własność, nie chcesz za każdym razem martwić się o to, czy uda Ci się wypożyczyć kajak w dogodnym terminie, a jednocześnie nie masz wystarczającej ilości pieniędzy, by kupić nowy sprzęt, to możesz zainwestować w kajak używany. Jednak przed finalizacją transakcji dokładnie sprawdź jego stan. Nie znasz się na tym? Poproś o pomoc kogoś bardziej doświadczonego.

Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które mieszkają spory kawałek od najbliższego miejsca, w którym można zorganizować spływ lub potrenować (w niektórych miastach, m.in. w Krakowie jest profesjonalny tor kajakowy do spływów górskich) istotnym problemem może okazać się kwestia transportu kajaka. Mimo że jest on krótszy od typowego turystyka, to szansa na to, że zmieści się on do bagażnika w samochodzie osobowym, jest raczej bliska zeru.

Kajakarstwo górskie to aktywność przynosząca wiele frajdy. Przepiękne widoki czy nagłe skoki adrenaliny to jedynie niewielki wycinek korzyści, które na Ciebie czekają. Pamiętaj jednak o tym, że za każdym razem, to bezpieczeństwo powinno stać na pierwszym miejscu. Dzięki temu zawsze bezpiecznie dopłyniesz do celu swojej podróży.

Napisz komentarz