Wspinaczka ściankowa w duecie – sposób na wzmocnienie mięśni i wspólnych więzi

Zastanawiasz się, w jaki sposób mógłbyś spędzić czas ze swoim dzieckiem w ciekawy sposób? Chciałbyś zachęcić swoją pociechę do aktywności fizycznej? A może szukasz po prostu pasjonującej aktywności, której mógłbyś oddać się razem z najbliższymi?

Zachęcamy do zainteresowania się wspinaczką ściankową – to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu i zacieśnianie więzi.

Co oferuje ten sport?

Pójście na ściankę wspinaczkową być może nie jest najpopularniejszym wyborem na wspólne spędzenie czasu, ale z pewnością jest sposobem oryginalnym. Do uprawiania tego sportu niezbędne są dwie osoby – jedna wspina się na górę, druga stoi na dole i jest odpowiedzialna za asekurację.

Czynności wykonywane przez asekuranta mogą wydawać się nudne i niepotrzebne, ale jest wręcz przeciwnie. To on odpowiada za prawidłowe przekazywanie liny i zapewnia bezpieczeństwo. Dzięki temu osoba wspinająca się może wchodzić coraz wyżej, mając pewność, że nic jej się nie stanie. To świetna okazja na wypracowanie wzajemnego zaufania i nauki odpowiedzialności.

Oprócz tego wspinaczka po ściance jest dla praktycznie każdej grupy wiekowej. Dzieci mogą uprawiać ten sport już od 7 roku życia! Odpowiednio praktykowana wspinaczka poprawia gibkość, siłę i koordynację ruchów, zapewnia kondycję fizyczną oraz pozwala na wyćwiczenie siły i wytrzymałości mięśni. Podczas 30 minut wspinania można spalić nawet 500 kalorii!

Czy to bezpieczne? Od czego zacząć?

Przeszukując ogłoszenia w internecie, z łatwością można trafić na oferty wypróbowania ścianki na hali pod czujnym okiem instruktorów. Jest to świetna okazja do zapoznania się z podstawowymi zasadami wspinaczki i wypróbowania dyscypliny. Co więcej, nad całym procesem czuwają kompetentni pracownicy, którzy tłumaczą wszystko krok po kroku, a cała operacja jest zabezpieczona linkami i odpowiednim przyrządem, gwarantującymi bezpieczeństwo.

Bardzo dobrym pomysłem na początek będzie wykupienie vouchera dla dwóch osób na hali, na której znajduje się ścianka wspinaczkowa. Podczas pierwszego podejścia wystarczy zaopatrzyć się w wygodny strój sportowy – niezbędny ekwipunek można wypożyczyć na miejscu. Oprócz tego zostaniemy odpowiednio przeszkoleni i zapoznani z najważniejszymi zasadami. Pierwsze próby odbywają się, oczywiście, z udziałem instruktorów.

Asekuracja to klucz do sukcesu

Warto zaznaczyć, że podczas wspinaczki można zastosować dwie metody asekuracji. Od wybranej opcji zależeć będzie technika wspinaczki:

  • asekuracja na wędkę – osoba wspinająca się jest przywiązana do liny, która przechodzi przez stanowisko asekuracyjne, znajdujące się nad wspinaczem. Po odpadnięciu od ściany wspinacz zatrzymuje się praktycznie w tym samym miejscu, w którym odpadł. Osoba asekurująca jest odpowiedzialna głównie za umiejętne podawanie i regulowanie liny, którą osoba wspinająca się ciągnie za sobą na górę;
  • asekuracja dolna/prowadzenie – w tym przypadku osoba wspinająca się ciągnie za sobą całą linę od samego dołu i osiągając kolejne miejsca zaczepu, przymocowuje ją do nich. Osoba asekurująca ma wtedy więcej obowiązków – należy do niej nie tylko odpowiednie wydawanie liny, ale także stworzenie przeciwwagi w przypadku ewentualnego upadku.

Obie metody są bardzo bezpieczne po odpowiednim przeszkoleniu, jednak dla osób początkujących zaleca się stosowanie asekuracji na wędkę. Przy właściwym podejściu do zasad, wspinaczka może sprawiać ogromną frajdę obu osobom. Dodatkowo, pozwala na stworzenie mocnej więzi, nie tylko na linie, ale też pomiędzy zainteresowanymi osobami.

Zdjęcie główne: Allan Mas/pexels.com

Napisz komentarz