Piękna Brazylijka ustanowiła nowy rekord Guinnessa w surfowaniu

Urocza, bezkompromisowa, a przede wszystkim niebywale odważna Maya Gabeira w ubiegłym tygodniu pokonała ponad 22-metrową falę w Nazaré Surfing Hotspot i pobiła dotychczasowy rekord Guinnessa w surfowaniu!

Historyczne osiągnięcie miało miejsce w trakcie zawodów Światowej Ligi Surfingowej w portugalskim Nazaré. Gabeira startowała w kategorii „Unlimited”, w której zawodnicy są holowani na czoło fali, ponieważ sami nie byliby w stanie dotrzeć do tego punktu. Brazylijska surferka utrzymała się na desce niesionej przez ponad 22-metrową falę, dzięki czemu ustanowiła nowy rekord Guinnessa. Co ciekawe, poprzedni także należał do pięknej 33-latki rodem z Rio de Janeiro (20,72 m w 2018 roku).

Aby jak najrzetelniej udokumentować wyczyn Gabeiry, Światowa Liga Surfingowa sprowadziła do Nazaré Surfing Hotspot kilku naukowców, których zadaniem było dokładne zmierzenie wysokości fali. Ich pomiary wykazały, że zawodniczka z Ameryki Południowej osiągnęła wynik o około metr lepszy niż startująca w tych samych zawodach Francuzka Justine Dupont.

Kobieca rekordzistka świata w surfowaniu nie ukrywała po wyjściu na ląd, że obawiała się wrześniowej walki z gigantyczną falą, zwłaszcza że w 2013 roku omal nie zginęła podczas jednej z wcześniejszych prób bicia rekordu. Brak poważnego uszczerbku na zdrowiu Brazylijka zawdzięcza błyskawicznej reakcji służb ratowniczych, które udzieliły wówczas kompleksowej pomocy nieprzytomnej Gabeirze.

Napisz komentarz