Nie tylko wolny i karny – rodzaje rzutów w piłce ręcznej

Gry zespołowe
Nie tylko wolny i karny – rodzaje rzutów w piłce ręcznej
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Piłka ręczna jest dyscypliną kultową, ale choć rzuty wolne i karne nie kryją przed nami tajemnic, to istnieje jeszcze kilka rodzajów rzutów, o których powinien wiedzieć każdy kibic.

Rzut rozpoczynający grę

Nie sposób pomylić go z żadnym innym, bowiem to właśnie on oznacza rozpoczęcie danego spotkania. Najpierw dochodzi jednak do losowania, podczas którego rozstrzyga się bardzo istotna kwestia – która z dwóch drużyn otrzyma przywilej pierwszego zagrania w meczu.

Rzut rozpoczynający grę – podobnie jak każdy inny – musi zostać wykonany we właściwy sposób. Zawodnik, który zagrywa pierwszą piłkę, powinien mieć styczność z linią środkową. Po usłyszeniu gwizdka arbitra szczypiornista ma trzy sekundy na wykonanie podania. Jeśli gracz zawiedzie, drużyna przeciwna otrzymuje rzut wolny. Identycznie karana jest sytuacja, podczas której zawodnicy z drużyny rozpoczynającej przekroczą linię środkową boiska.

W ten sam sposób rozpoczyna grę drużyna, która właśnie straciła bramkę. Wtedy gracze ekipy przeciwnej mają co prawda prawo znajdować się po przeciwnej stronie boiska, ale z wynoszącym 3 metry odstępem od zawodnika rozpoczynającego grę.

Rzut z linii bocznej

W tym przypadku zasady są jeszcze bardziej przejrzyste – rzut z linii bocznej wykonuje się w momencie, gdy piłka wyjdzie na aut. Co istotne, gracz wykonujący ten stały fragment gry nie czeka na gwizdek, tylko sam decyduje o wznowieniu gry. Dopóki piłka nie opuści jego dłoni, ma on obowiązek stać jedną stopą na linii bocznej. W międzyczasie przeciwnicy muszą stać przynajmniej 3 metry od wznawiającego grę.

Jeśli rzut z linii bocznej zostanie wykonany nieprawidłowo, można go powtórzyć.

Rzut od bramki

Rzut od bramki wykonuje się, gdy piłka przekroczy linię końcową boiska, a ostatnią osobą, która miała z nią kontakt, jest zawodnik ekipy atakującej. Ten sam rodzaj stałych fragmentów ma naturalnie miejsce, jeśli bramkarzowi drużyny broniącej uda się chwycić piłkę w ręce w polu bramkowym.

Bramkarz powinien wznowić grę jak najszybciej po przechwyceniu futbolówki. Jeśli tego nie zrobi, arbiter da mu na to kolejne 3 sekundy, ale później nie może zwlekać – w przeciwnym razie piłka znajdzie się w posiadaniu rywali.

Rzut wolny

Stały fragment gry, który z pewnością zna każdy miłośnik sportów drużynowych. Rzut wolny zazwyczaj ma miejsce w dokładnie tym samym miejscu, w którym chwilę wcześniej nastąpiło przewinienie gracza drużyny przeciwnej. Po popełnieniu błędu zawodnik powinien więc jak najszybciej umieścić piłkę w wyznaczonym przez arbitra polu.

Do przewinień karanych rzutem należą:

  • faul,
  • gra na czas,
  • znieważenie i inne przejawy niesportowego zachowania,
  • nieprawidłowo przeprowadzona zmiana,
  • błędy techniczne.

Rzut karny

Rzut karny dostarcza widzom zdecydowanie największej dawki emocji. To jedna z najgorszych możliwych do wymierzenia kar, podczas której arbiter zatrzymuje czas gry, stosując tzw. time out. Podobnie jak w przypadku większości stałych fragmentów w piłce ręcznej na wykonanie rzutu karnego zawodnikowi przysługują raptem 3 sekundy. Gracz egzekwujący rzut karny musi stać przynajmniej jedną nogą na podłożu, przy czym nie może przekraczać ani nawet mieć styczności z linią pola karnego. W przeciwnym razie przeciwnicy uzyskują rzut wolny.

Rzut karny musi zostać podyktowany, jeśli któryś z rywali:

  • wejdzie z piłką do własnego pola karnego (lub jeśli bramkarz z piłką je opuści),
  • w sposób rozmyślny zagra piłkę do własnego bramkarza,
  • nieprzepisowo przeszkodzi atakującemu w rzucie na bramkę w polu karnym.

Zdj. główne: Miguel Puig/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Walka o narty w dobie obostrzeń. Amatorzy białego szaleństwa nie składają broni!
Walka o narty w dobie obostrzeń. Amatorzy białego szaleństwa nie składają broni!
Zawieszenie działalności stoków narciarskich zostało przedłużone przynajmniej do połowy lutego, ale miłośnicy śnieżnego szaleństwa wcale nie zamierzają dać za wygraną.
Na piachu, na hali, w błocie – poznaj najpopularniejsze odmiany piłki nożnej!
Na piachu, na hali, w błocie – poznaj najpopularniejsze odmiany piłki nożnej!
Piłka nożna to dyscyplina sportowa uprawiana przez astronomiczną liczbę osób. Nie sposób zliczyć również kibiców, których posiada futbol na całym świecie.
Zwycięzca mimo wszystko: jak pokonać trudności na szlaku górskim
Zwycięzca mimo wszystko: jak pokonać trudności na szlaku górskim
Odkryj jak radzić sobie z wyzwaniami podczas wędrówki po górach. Poznaj sprawdzone techniki, które pomogą Ci pokonać trudności na szlaku.
Ostatnie wpisy